Prawnik dla cudzoziemców
Kancelaria Prawna DKB
Kancelaria zajmuje się legalizacją pobytu dla Cudzoziemców w zakresie:
- Zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony na terenie RP, ze względu na pracę, zawarcie związku małżeńskiego z obywatelem Polski, zezwolenie na osiedlenie, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, obywatelstwo.
Jednocześnie prawnik dla Cudzoziemców występuje w imieniu pracodawcy o wydanie zezwolenia na pracę, przedłużenia zezwolenia na pracę typ A,B,C,D,E.
- Zezwolenia na zakup nieruchomości przez Cudzoziemca
W związku z tym, że Kancelaria zajmuje się rejestracją spółek prawa handlowego, usługi takie świadczy także dla Obcokrajowców, którzy po zarejestrowaniu spółki z o.o. jako członkowie Zarządu, mogą uzyskać zezwolenia na pracę typu B i tym samym wystąpić o wydanie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terenie RP. Prawnik dla Cudzoziemców, reprezentując interesy Klienta oraz dbając o jego dobro, udziela kompleksowych porad oraz reprezentuje Klienta w trakcie prowadzonych czynności. Jednocześnie czuwa nad prawidłowością i terminowością podejmowanych kroków, co pozwala na możliwie jak najszybszą finalizację procedury związanej z legalizacją pobytu Cudzoziemca w Polsce.
- Kompleksowa pomoc i obsługa prawna dla Cudzoziemców
Prawnik do spraw Cudzoziemców z Warszawy świadczy pomoc, w której zakres wchodzą porady prawne. Przy jego pomocy uzyskiwana jest również legalizacja pobytu i zezwolenie na pracę Cudzoziemca na terenie kraju. Prawnik dla Cudzoziemców zajmuje się również przygotowaniem wszelkich dokumentów, niezbędnych do rejestracji spółki, a także złożeniem ich do odpowiedniego Sądu. Pomaga także w uzyskaniu numeru REGON i NIP. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, prawnik z Warszawy zadba również o merytoryczną i prawną poprawność wszystkich wniosków oraz sporządzanej dokumentacji, co pozwoli na skrócenie okresu rejestracji, dzięki braku konieczności wykonywania korekt. Jako Kancelaria współpracujemy także z Bankiem, który nowo powstałej spółce może zaproponować korzystne warunki założenia i prowadzenia konta.
- Dodatkowe wsparcie dla firm
Proponujemy także usługę wirtualnego adresu. Nowo utworzona spółka może skorzystać z adresu do rejestracji, skrytki pocztowej oraz biura na godziny www.boguszofficegroup.com. Jest to ciekawe rozwiązanie nie tylko dla Obcokrajowców, ale również dla osób zakładających działalność oraz poszukujących możliwie jak najwygodniejszych rozwiązań. Biuro na godziny stanowi znaczące ułatwienie, otwierające nowe perspektywy biznesowego rozwoju.
Rekomendujemy Państwu także usługę naszego zaprzyjaźnionego biura księgowego http://iqtax.pl/, które ze względu na stałą współpracę oferuje konkurencyjne ceny. Jednocześnie tego typu wsparcie pozwoli na sprawne zarządzanie kwestiami finansowymi firmy.
Współpracujemy z kancelarią notarialną oraz z doradcą podatkowym, którzy służą naszym Klientom stałą pomocą. Jako prawnicy do spraw Obcokrajowców staramy się, poprzez podejmowane przez nas czynności, wdrożyć takie rozwiązania, które pomogą w całkowitym usamodzielnieniu się osób ubiegających się o obywatelstwo naszego kraju bądź zgodę na pobyt długoterminowy (dotyczy to również sytuacji o znaczeniu biznesowym).
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
-
Kiedy powinienem złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt?
Wniosek o zezwolenie na pobyt w Polsce powinieneś/powinnaś złożyć najpóźniej ostatniego dnia Twojego legalnego pobytu na terytorium RP. W innym wypadku, po upływie tego terminu, Twój pobyt staje się nielegalny.
-
Jakie są rodzaje obowiązujących w Polsce zezwoleń na pobyt?
W Polsce obowiązują trzy podstawowe zezwolenia na pobyt – zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały oraz zezwolenie na pobyt długoterminowy rezydenta Unii Europejskiej.
Każde z tych zezwoleń cechuje się innymi wymaganiami i przesłankami do ich udzielenia. Podczas porady prawnej w naszej kancelarii wspólnie podejmiemy decyzję, które z zezwoleń będzie najkorzystniejsze w Twojej indywidualnej sytuacji.
Jeśli przyjeżdżasz do Polski po raz pierwszy i nie przysługuje Ci prawo do innych zezwoleń, podstawowym udzielanym zezwoleniem jest zezwolenie na pobyt czasowy.
-
Jakie dokumenty będą potrzebne do złożenia wniosku?
Dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku i przeprowadzenia postępowania różni się od siebie w zależności od tego, o jakie zezwolenie się ubiegasz. Na pewno potrzebny będzie sam wniosek – sporządzany przez nas po rozpoczęciu współpracy, dowód uiszczenia opłaty skarbowej, a także dokumenty potwierdzające dane zawarte we wniosku i okoliczności ubiegania się o zezwolenie.
Materiał dowodowy potrzebny do przeprowadzenia postępowania zazwyczaj jest dość obszerny, dlatego też szczegółowe wytyczne w kwestii potrzebnych dokumentów otrzymasz od nas, kiedy rozpoczniemy współpracę.
-
W jakim celu mogę składać wniosek o pobyt czasowy?
O zezwolenie na pobyt czasowy możesz ubiegać się w celu:
- wykonywania pracy na terytorium RP, także tej, która wymaga wysokich kwalifikacji oraz wynikającej z oddelegowania przez pracodawcę;
- prowadzenia działalności gospodarczej;
- podjęcia lub kontynuacji studiów (zarówno pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych magisterskich);
- kształcenia się w szkole doktorskiej;
- prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych;
- mobilności długoterminowej naukowca;
- odbycia stażu;
- udziału w programie wolontariatu europejskiego;
- pobytu z obywatelem RP;
- pobytu z cudzoziemcem,
- a także innych okoliczności, które nie mieszczą się w powyższym katalogu.
-
Na czym polega i jak przebiega całe postępowanie?
Postępowanie rozpoczyna się w momencie złożenia w Urzędzie wniosku wraz z niezbędną dokumentacją. Wniosek można wysłać pocztą lub złożyć osobiście w Urzędzie we wcześniej umówionym terminie.
Następnie Organ rozpatruje wniosek oraz bada zebrany materiał dowodowy. Po rozpatrzeniu sprawy wydaje stosowną decyzję, kończąc tym samym postępowanie.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku otrzymasz kartę pobytu, która służy potwierdzeniu Twojej legalnej obecności w Polsce.
-
Na ile wydawane jest zezwolenie na pobyt czasowy?
Zezwolenie na pobyt czasowy, w zależności od konkretnej, rozpatrywanej przez Organ sprawy, może zostać wydane na okres od trzech miesięcy do trzech lat. Decyzja o czasie udzielenia zezwolenia oparta jest na ocenie i uznaniu Organu, w ww. granicach czasowych. Nie można zatem złożyć wniosku o udzielenie zezwolenia na konkretny okres czasu.
-
Co mogę zrobić, kiedy wobec mojego wniosku zostanie wydana decyzja odmowna?
W przypadku wydania odmownej decyzji w postępowaniu I instancji możliwe jest wniesienie odwołania, które sporządzamy w oparciu o Twoją indywidualną sytuację.
Jeżeli natomiast decyzja wydana w postępowaniu II instancji również będzie negatywna, a ty nie zgadzasz się z podniesioną argumentacją, możliwe jest wystosowanie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w II instancji. W tej sytuacji musisz jednak pamiętać, że Sąd nie jest w stanie udzielić Ci zezwolenia, a jedynie przekazać sprawę Organowi do ponownego rozpatrzenia. Cała procedura może zająć nawet kilka lat.
-
Czy posiadając kartę pobytu mogę podróżować do państw Shengen?
Możesz podróżować do państw Shengen legitymując się ważną kartą pobytu, jednak maksymalnie na 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Aby móc podróżować za granicę, musisz również spełnić kilka szczegółowych przesłanek, takich jak posiadanie ważnego dokumentu podróży lub uzasadnienie celu pobytu.
Pamiętaj także, że karta pobytu nie zastępuje dokumentu podróży, np. paszportu.
-
Czy sama wydana papierowa decyzja wystarczy mi do podróżowania za granicę?
Nie. Otrzymana przez Ciebie decyzja jest jedynie gwarantem legalności Twojego pobytu w Polsce, także wtedy, gdy jeszcze nie otrzymałeś/-aś swojej karty pobytu. Papierowa decyzja nie stanowi ważnego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy, jest nim jedynie ważny dokument podróży, np. paszport, wiza, czy karta pobytu.
-
Czy mogę poznać treść decyzji przed odbiorem karty pobytu?
Nie. Papierową decyzję pozytywną otrzymasz przy odbiorze karty pobytu. Dopiero wtedy dowiesz się, na jaki czas zostało udzielone zezwolenie na pobyt.
-
Czy można przyspieszyć odbiór karty pobytu oraz decyzji?
W wyjątkowych sytuacjach możemy wystosować do Urzędu prośbę o przyspieszenie wydania decyzji i karty pobytu. Chodzi szczególnie o sytuacje, w których np. postępowanie znacznie się przedłuża, pracodawca oddelegowuje Cię do podróży służbowej do innego państwa lub z innych przyczyn zmuszony/-a jesteś do czasowego wyjazdu poza granice Polski.
-
Czy konieczne jest posiadanie zezwolenia na pracę, kiedy ubiegam się o zezwolenie na pobyt w celu wykonywania pracy?
Tak. Jeśli składasz wniosek o zezwolenie na pobyt z tytułu wykonywania pracy w Polsce, musisz równolegle złożyć wniosek o uzyskanie zezwolenia na pracę. Posiadanie takiego zezwolenia jest warunkiem koniecznym przy rozpatrywaniu sprawy pobytowej.
W naszej kancelarii oprócz zezwolenia na pobyt, pomożemy Ci również uzyskać zezwolenie na pracę, jeśli jeszcze go nie posiadasz.
-
O jakie zezwolenie na pracę mogę się ubiegać?
Polskie prawo przewiduje pięć typów zezwoleń na pracę, każde z nich wydawane jest na czas określony.
Zezwolenie typu A – wydawane jest cudzoziemcom, którzy będą wykonywać pracę na podstawie umowy na rzecz polskiego pracodawcy.
Zezwolenie typu B – wydawane jest cudzoziemcom, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, mają zostać członkami zarządu w spółce, jej komplementariuszami lub prokurentami.
Zezwolenie typu C – wydawane jest cudzoziemcom oddelegowanym przez zagranicznego pracodawcę do oddziału lub podmiotu powiązanego znajdującego się na terytorium RP.
Zezwolenie typu D – wydawane jest cudzoziemcom oddelegowanym przez zagranicznego pracodawcę nieposiadającego oddziału w Polsce, w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym (usługa eksportowa).
Zezwolenie typu E – wydawane jest cudzoziemcom oddelegowanym przez zagranicznego pracodawcę w celu innym, niż wskazane przy zezwoleniach typu B, C i D.
-
Czym charakteryzuje się zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE i kiedy mogę się o nie ubiegać?
Dokładne wymagania dotyczące udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE nieco różnią się w zależności od konkretnej sytuacji, jednak co do zasady warunkami koniecznymi do uzyskania takiego zezwolenia są: nieprzerwany i legalny pobyt na terytorium RP przez okres 5 lat poprzedzających złożenie wniosku, źródło stabilnego i regularnego dochodu, objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym oraz potwierdzona znajomość języka polskiego.
Do wymogu nieprzerwanego pobytu nie wlicza się niektórych podróży zagranicznych nieprzekraczających ustawowo przewidzianych terminów, więc jeśli zdarzyło Ci się wyjechać za granicę np. na krótkie wakacje, nie oznacza to przerwania 5-letniego terminu. Podczas porady prawnej na pewno ustalimy wspólnie, czy wymóg został spełniony.
Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE udzielane jest bezterminowo.
-
Jeśli karta pobytu dla rezydenta długoterminowego UE została mi udzielona na okres 5 lat, czy po tym czasie muszę od nowa składać wniosek?
Nie. Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE udzielane jest na czas nieokreślony. Przed upłynięciem ważności poprzedniej karty pobytu wystarczy, że złożysz wniosek o wymianę karty.
-
Kiedy mogę ubiegać się o zezwolenie na pobyt stały?
Aby ubiegać się o zezwolenie na pobyt stały, musisz spełnić jedną z przesłanek zawartych w szerokim katalogu przewidzianym przez polskie prawo. Jeżeli nie spełniasz żadnego z wymagań szczególnych, możesz się o takie zezwolenie ubiegać po okresie 5 lub 10 lat pobytu w Polsce, w zależności od Twojej sytuacji. Jeżeli natomiast podlegasz pod którąś z przewidzianych ustawowo kategorii cudzoziemców, nie musisz spełniać wymogu czasowego.
Zezwolenie udzielane jest bezterminowo, jednak karta pobytu wydawana jest na dziesięcioletni okres. Przed upłynięciem terminu ważności musisz złożyć wniosek o wymianę karty.
-
Czy chcąc zostać w Polsce na stałe mogę ubiegać się o obywatelstwo polskie?
Jak najbardziej. Możesz złożyć wniosek o nadanie obywatelstwa lub o uznanie za obywatela polskiego. Wymogi złożenia obu wniosków nieco się różnią, jednak w przypadku Twojego zainteresowania pomożemy Ci zaaplikować o polskie obywatelstwo.